Troškovi koje možete očekivati u postupku kupovine nepokretnosti i nakon njega?

 

Troškovi koji Vas očekuju pri kupovini stana uz pomoć naše agencije su:


1.Definisana cena stana (kupoprodajna cena);

2.Trošak overe ugovora i predugovora kod nadležnog javnog beležnika - notara (taksa overe zavisi od kuporpodajne cene stana);

3. Porez na prenos apsolutnih prava - 2.5% od kupoprodajne, tržišne cene. Zakonom je ovo definisana obaveza prodavca, ali u praksi je najčešće obaveza kupca koja se reguliše posebnim članom ugovora o kupoprodaji; U slučaju kupovine nepokretnosti od investitora postoji porez koji se označava kao PDV i iznosi 10% od nabavne vrednosti stana.

4. Taksa za uknjiženje vlasnika - 5.300 RSD (Republički Geodetski Zavod);

U slučaju kupovine stana na kredit pored navedenih troškova očekujte i troškove Založne izjave i takse u RGZ SKN na uspostavljanju hipoteke. Još jedan trošak koji kupac stana mora uzeti u obzir jeste provizija banke za transfer novčanih sredstava sa računa kupca na račun prodavca.

 

Kupac nema nikakvih troškova prema Agenciji, jer njene troškove plaća prodavac nepokretnosti, a ne kupac.

 

KAKO PRODATI NEKRETNINU STEČENU U BRAKU ?

 

Prodavce i kupce često zbunjuje procedura prodaje zajedničke imovine supružnika. Šta predstavlja zajedničku imovinu stečenu u braku, kako istu prodati na zakonit način? 

Zajedničku imovinu - nekretninu bračnih ili vanbračnih partnera, predstavlja samo nekretnina koja je stečena, kupljena ili izgrađena u periodu u kome su osobe bile u bračnoj ili dužoj vanbračnoj zajednici.

Nekretnina koju je jedan od supružnika nasledio u trenutku zajedničkog života ( od roditelja, baka i deka, rođaka, braće i sestara npr.) sa partnerom ne predstavlja zajedničku imovinu i prilikom njene prodaje drugi partner ne daje saglasnost o prodaji te nekretnine.

Dokaz o posebnoj imovini stečenoj u braku predstavlja ostavinsko rešenje suda, javnog beležnika , ugovor o poklonu, ili izjava partnera koja se overava kod javnog beležnika itd. 

Prodaja nekretnine stečene u braku, kupovinom ili izgradnjom, zahteva dozvolu drugog supružnika o prodaji pomenute nekretnine, u formi pisane izjave supružnika da se slaže sa prodajom zajedničke nekretnine. Izjava se potpisuje i overava kod nadležnog javnog beležnika na teritoriji gde se nekretnina nalazi. 

 

 

PRAVO PREČE KUPOVINE, KADA JE VISE SUVLASNIKA NA OBJEKTU ILI VIŠE SUVLASNIKA ILI SUKORISNIKA NA ZEMLJIŠTU, KAKO PRODATI NEPOKRETNOST PO ZAKONU ?

 

Prodaja i kupovina nekretnina regulisana je Zakonom o prometu nepokretnosti uz primenu Zakona o osnovama svojinsko pravnih odnosa i Zakona o obligacionim odnosima.

Prilikom prodaje nepokretnosti nad kojom postoji suvlasništvo, a postoje suvlasnici koji ne žele da prodaju svoj deo, prodavac je u obavezi da svim suvlasnicima ponudi nekretninu, pismeno sa navedenom vrednošću nekretnine i podacima o ostalim uslovima prodaje.

Suvlasnici, nakon što prime ponudu prodavca, imaju zakonsku obavezu da na istu odgovore u roku od 15 dana od dana prijema ponude. Ako na ponudu suvlasnik ne odgovori u roku od 15 dana ili ne prihvati pravo preče kupovine, prodavac nekretnine ima zakonsko pravo svoj suvlasnički udeo na nekretnini (kući, zemljištu) proda trećem licu, bez traženja odobrenja od ostalih suvlasnika.

Bitno je da prodaja, u slučaju ponude po pravu preče kupovine, ne može biti ugovorena pod povoljnijim uslovima, to jeste nižoj ceni od cene po kojoj je nerketnina ponuđena suvlasniku. U suprotnom, biće povređeno pravo preče kupovine i to se može osporiti na osnovu zakona u zakonski predviđenom postupku.

Ako dođe do povede prava preče kupovine, lice kome je prvobitno ponuđena nekretnina (suvlasnik) ima pravo da podnese tužbu nadležnom sudu, sa ciljem oglašavanja kupoprodajnog ugovora bez pravnog dejstva.

Osim kod suvlasništva, pravo preče kupovine mora se poštovati i prilikom prodaje poljoprivrednog zemljišta, kada je prodavac u obavezi da svim međašima pošalje ponudu za prodaju njegovog zemljišta.

Agencija “Nekretnine TAŠ“ pruža usluge izrade ponuda imaocima prava preče kupovine i sve neophodne savete u vezi sa ovim pravom i sprečavanja njegove povrede.

 

 

POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA LEGALIZACIJU I OZAKONJENJE NEKRETNINA

 

Zahtev za legalizaciju sadrži:

- Naslovnu stranu (koju je propisalo Ministarstcvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture),

- snimak izvedenog stanja predmetnog objekta,

- Izjavu odgovornog projektanta/odgovornog izvođača radova,

- Izjavu vlasnika nezakonito izgrađenog objekta da prihvata eventualni rizik korišćenja objekta, s obzirom na minimalnu tehničku dokumentaciju koja je propisana za ozakonjenje,

 

Tehnička dokumentacija:

1. potvrda o registraciji preduzeća koje izrađuje dokumentaciju,

2. rešenje o odgovornim projektanima,

3. licence odgovornih projektanata,

4. izveštaj o stepenu završenosti objekta,

5. tehnički izveštaj arhitekture objekta,

6. opis stanja konstrukcije objekta,

7. opis stanja instalacija vodovoda, kanalizacije, elektroinstalacija i instalacija grejanja,

8. grafička dokumentacija (crteži) sa prikazom i obračunom svih površina objekta (NETO i BRUTO)

 

Elaborat geodetskih radova:

1. kopija plana placa, sa ucrtanom visinom objekta (ako je objekat ucrtan u Katastru),

2. elaborat geodetskih radova (ako objekat nije ucrtan u Katastar)

geodetski elaborat posebnih delova objekta (u slučaju da objekat ima više od jednog stana ili garažu u sklopu objekta),

3. Grafičke priloge

4. Fotografije predmetnog objekta

 

U slučaju da ne posedujete projektnu i ostalu neophodnu dokumentaciju, morate angažovati geodetsku agenciju, arhitektu koji će ucrtati sve objekte i geometra u slučaju dogradnje objekata na placu. Nakon što je kuća završena komisija izlazi na teren, pregleda objekte i piše elaborat na osnovu kojeg se izdaje upotrebna dozvola.

Takse za legalizaciju su fiksne i određuju ih nadležni organ lokalne samouprave Grada Kragujevca. Njihovi iznosi zavise od kvadrature i namene prostora nelegalizovanih objekata.